2025. ápr 29.

A Schrammel-gyűjtemény

írta: Savaria MHV Múzeum
A Schrammel-gyűjtemény

Az 1933-ban Szombathelyen született Schrammel Imre, Kossuth -díjas, világhírű szobrász-keramikus művész a 2021-ben megnyílt Schrammel-gyűjtemény létrejöttével tért vissza várusunkba, gyökereihez. Mindennek okairól és történetéről a művész maga így mesél: “ 1990 után érett meg bennem az elhatározás, hogy munkáim ne szóródjanak szét a galériás világban, ahol akkorra már sikeres voltam. Arra gondoltam, valahol együtt tartom és fiam majd megőrzi. Ekkor,  - 2009. június 22. - kerestek meg Vas megyéből és felajánlották, hogy biztosítanak helyiséget, ha életművemet a megyének adom. Megörültem az ajánlatnak és igent mondtam. ...Vas megyéhez a szívem húzott, a Rába menti táj, amelynek befolyása munkáimra meghatározó! És amely feleségem szülőhazája is. ...A sors még megajándékozott azzal, hogy építész fiam és unokám alakították ki a régi magtárból, az “Éva malomból” múzeumomat.”

a_schrammel_gyujtemeny_2.jpg

Az 1872-ben épült ódon épület immár Schrammel Imre életművét őrzi és most már ez is gazdag történetének része. A sokszínű, izgalmas gyűjteményi anyag a Kossuth-díjas szobrász művészetének esszenciáját mutatja be, melyet rendszeres tematikus tárlatvezetések  bontakoztatnak ki teljes összefüggéseiben és személyes történetek által az érdeklődők számára. A műalkotások állandó kiállítás formájában, tematikus rendben kerülnek bemutatásra a múzeum első emeletén. A Kapuk-és torzók sorozattól a Lőtt- és robbantott műveken, valamint Minotaurosz témán át az Elmúlás gondolatáig összesen mintegy tizenkét egységben.

a_schrammel_gyujtemeny_1.jpg

A tárlat elején Schrammel Imre óriás fotóportréja fogadja a látogatót, ars poeticájának leírásával. Az élet fizikai- és erkölcsi törvényszerűségeiről töprengő, másképp gondolkodó alkotóművész tekintete néz vissza ránk, aki munkásságát tekintve egész életén átívelő kérdező párbeszédet folytat az agyaggal. Ez az ősanyag a négy arisztotelész elemmel, -a levegővel, a vízzel, a földdel és a tűzzel való találkozást testesíti meg számára. Misztikus összefüggést keres az emberi test és az agyag közt a keletkezés és elmúlás vonatkozásában. Ezen anyag mániákusa. Szakmai és technikai tudása és egész életen át hajtotta olthatatlan kísérletezési vágya tette hivatása zseniális mesterévé.

20210608_162717.jpg

 

Bihari-Bakodi Szilvia
restaurátor

Szólj hozzá